Stjärndockan Tord ut på turné

Reklam

Det råder en dockboom i Sverige och en av de mest älskade dockorna är patriarken Tord, som slagit igenom stort det senaste året. Han har förärats ett eget hitmix-program i P3, utfört juryarbete inför vårsalongen i Gävle och gjort över 60 utsålda dockhumorföreställningar med ”Peptalk” på Stadsteatern i Stockholm. Nu väntar Sverigeturné för Tord, Birgitta, Gert och de andra dockorna, under ledning av dockmästare Björn Carlberg. ”Peptalk” är en dockshow för vuxna och turnépremiären äger rum i Lund den 14:e februari, på självaste alla hjärtans dag.

– Det här är ju en föreställning som är som en kärleksförklaring till livet, så det känns symboliskt att turnén har premiär på alla hjärtans dag. Dessutom är det kul för mig som singel att få fira ute på vägarna istället för att besiktiga bilen som jag alltid gör annars på alla hjärtans dag, säger Tord.

Dockspelaren Björn Carlberg är ”så folkkär en dockspelare kan bli” (DN). Med succéföreställningarna ”Dockhumor på Scala” och ”Dockhumor 2” och de omåttligt populära tv-serier ”Operation Klotty” och ”Kjell”, har Björn Carlberg lyckats skapa en samling udda, frispråkiga och något misslyckade figurer som publiken inte tycks få nog av. Senast i raden av hyllade dockföreställningar för vuxna är den uppmärksammade ”Peptalk”. Dockshowen hade premiär på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm 2023 och har sedan dess spelats inför fulla salonger över 60 gånger. Nu är det dags för Sverigeturné.

– Det här är första gången jag gör en så omfattande turné och faktiskt rör mig över hela landet med det här stora dockgänget. Jag ser enormt mycket fram emot det och att få se städer jag inte varit i tidigare och att träffa en helt ny publik, säger Björn Carlberg.

Om ”Peptalk”

”Peptalk”, av och med Björn Carlberg, är en humorshow med dockor där publiken då och då får påverka handlingen med sina mobiltelefoner. Den misslyckade patriarken Tord bjuder in till en inspirationskväll fylld av standup, föreläsningar, rollspel och bingo varvat med mediokra musiknummer.

Björn har alltid velat göra mer standup-baserad komik och med ”Peptalk” får han chansen att leva ut den drömmen med roliga oneliners och anekdoter från vitt skilda karaktärer. Med det interaktiva elementet som tillägg får han till en dialog med publiken och kan i stort sett göra sina egna SIFO-undersökningar i realtid som han tvingas förhålla sig till under pågående föreställning.

Björn Carlberg står för manus och regi samt medverkar ensam på scenen med alla dockor.

Sverigeturné 2025

14 feb – Lund, Lunds Stadsteater

15 feb – Malmö, Moriska Paviljongen

20 feb – Umeå, Väven

21 feb – Sundsvall, Sundsvalls Teater

22 feb – Östersund, Storsjöteatern

7 mars – Göteborg, Lisebergsteatern

8 mars – Göteborg, Lisebergsteatern

15 mars – Varberg, Varbergs Teater

16 mars – Kungsbacka, Kungsbacka Teater

19 mars – Växjö, Växjö Teater

20 mars – Jönköping, Jönköpings Teater

21 mars – Linköping, Östgötateatern

22 mars – Gävle, Centralteatern

26 mars – Uppsala, UKK

27 mars – Karlstad, Scalateatern

28 mars – Örebro, Hjalmar Bergman Teatern

29 mars – Falun, Kulturhuset tio14